B!52, Odcinek 67 - Reminiscere Pomnik Johanna Michaela Bacha w Gehren, Turyngia


Jutro druga niedziela Wielkiego Postu, w Polsce tradycyjnie nazywana "suchą". Swoją łacińską nazwę, Reminiscere, wzięła od pierwszych słów Introitu:

Reminiscere miserationum tuarum, Domine, et misericordiae tuae, quae a saeculo sunt
Pomnij, Panie, o swym miłosierdziu i o łasce swojej, gdyż są one od wieków! (Ps 25(24), 6)

Z powodu obowiązującego w Wielkim Poście "tempus clausum", czasu zakazanego, Johann Sebastian Bach nie napisał na tę niedzielę kantaty. Zachowała sie jednak kantata innego Bacha napisana na Reminiscere. 

Johann Michael Bach, bo o nim mowa, urodził się w Arnstadt i został tam ochrzczony 9 sierpnia 1648 roku. Wykształcenie muzyczne otrzymał od swojego ojca, Heinricha Bacha oraz od kantora z Arnstadt, Jonasa de Fletin. W 1665 roku Johann Michael zastąpił swojego brata, Johanna Christopha, na stanowisku organisty kapeli dworu w Arnstadt. 8 lat później, po przesłuchaniu, które odbyło się 5 października 1673, został organistą miejskim w Gehren, gdzie pozostał do końca życia. W Gehren pełnił także funkcję urzędnika miejskiego i zajmował się budową klawesynów, skrzypiec i innych instrumentów muzycznych.

17 października 1707 roku jego najmłodsza córka, Maria Barbara, wyszła w Dornheim za swojego dalszego kuzyna, Jana Sebastiana Bacha. Czworo z ich siedmiorga dzieci dożyło dorosłości, w tym Wilhelm Friedemann Bach i Carl Philipp Emanuel.

Przez Radę Miejską w Gehren Johann Michael Bach był uważany za "cichego, wycofanego, dobrze ukierunkowanego artystycznie"; przez rodzinę za "uzdolnionego". Zmarł w Gehren 17 maja 1694 roku. Pozostawił po sobie chorały organowe, motety oraz kantaty, wśród nich kantatę-dialog Liebster Jesu, hör mein Flehen (Ukochany Jezu, usłysz me błagania), przeznaczoną właśnie na Reminiscere.

Zapraszam do posłuchania tej kompozycji w wykonaniu Rheinische Kantorei oraz Musica Antiqua Köln pod dyrekcją Reinharda Goebela.


0 komentarze:

Prześlij komentarz