28.06.2017, Henryk VIII Tudor526 lat temu urodził się król Anglii Henryk VIII Tudor (28 czerwca 1491 - 28 stycznia 1547).

Większość z nas wie, ile miał żon; że dokonał rozłamu z Kościołem katolickim; że tępił homoseksualistów (Buggery Act); nawet to, że był chciwym karciarzem oraz uwielbiał polować i grać w kości.

Rzadko mówi się o tym, że był utalentowanym muzykiem, śpiewakiem, kompozytorem kolekcjonerem instrumentów muzycznych oraz hojnym mecenasem dla setek muzyków, którzy działali w jego czasach. 

Zgromadził kolekcję 154 różnych rodzajów fletów, 14 trąbek, 10 puzonów, 5 dud i wielu innych instrumentów. Stworzył przy angielskim dworze centrum kultury muzycznej o znaczeniu europejskim, skupiając w nim w pewnych okresach ponad 100 artystów. Gromadził też utwory muzyczne, a także je komponował. Niezwykłą kolekcję tej muzyki, znaną jako Henry VIII’s Songbook, przechowuje British Library w Londynie. Księga zawiera 20 pieśni i 13 utworów instrumentalnych napisanych przez króla (The Kynge H. VIII), a także 76 utworów napisanych przez innych kompozytorów, w tym Williama Cornysha and Roberta Fayrfaxa.

Posłuchajcie najbardziej popularnej pieśni z tego zbioru, której autorem jest Henryk VIII - Pastime with good company.

_______

Henryk VIII Tudor, Pastime with good company

James Bowman, Nigel Rogers, Ricercare Ensemble für Alte Musik, Zurich

Pastime with good company
I love and shall until I die
grudge who lust but none deny
so God be pleased thus live will I
for my pastance
hunt sing and dance
my heart is set
all goodly sport
for my comfort
who shall me let (...)


0 komentarze:

Prześlij komentarz