L'Auditori, Barcelona: Purcell by Le Concert Spirituel


Veniu, veniu Fills de l'Art, veniu, acosteu-vos, 
harmonitzeu les veus i toqueu els instruments 

Come, ye Sons of Art, come away, 
tune all your voices and instruments play
to celebrate this triumphant day.

Przybywajcie, przybywajcie Synowie Sztuki,
czas nastroić wszystkie głosy i instrumenty,
aby uczcić ten dzień triumfu.

Henry Purcell, "Birthday Ode for Queen Mary (1694)" Z.323

Tym razem Synowie (i Córki) Sztuki przyjechali, albo raczej przylecieli z Paryża do L'Auditori de Barcelona z naładowaną emocjami muzyką Henry'ego Purcella. Le Concert Spirituel to francuski zespół wykonujący muzykę barokową na historycznych instrumentach, który założył charyzmatyczny Hervé Niquet. To grupa muzyków. Po prostu. Nikt się w nim nie popisuje, nie wyrywa, nie dominuje. To raczej wspólne muzykowanie, w którym nawet dyrygent nie jest jak w wielu polskich orkiestrach Panem Dyrektorem, ale - choć bardzo ekspresyjny - raczej cząstką i moderatorem tego wszystkiego, co dzieje się na estradzie. Także te części utworów Purcella, które są zwykle wykonywane przez solistów, tym razem wybrzmiały w całych sekcjach śpiewaków.
Pięknie to wszystko brzmiało. Prawdziwe Święto Purcella. Bardzo dobrze zgrane głosy chóru (nawet ozdobniki były wyśpiewane idealnie równo!), smyczki z mocno brzmiącymi altówkami, prawdziwie purcellowskie trąbki, żyjący muzyką fleciści (którzy równie dobrze grali na obojach). A wszystko oparte o rozbudowane basso continuo - pozytyw, dwie teorby, dwie wiolonczele, fagot o naprawdę nadzwyczajnej barwie i kotły, o których można byłoby napisać wiele, powiem tylko, że kotlistka grała z przytupem, dosłownie i w przenośni.
Muzyka, radość, energia, zaufanie, emocje. To był wieczór pełen wzruszeń (graciès per la invitació Lisi, dziękuję Marcin). Przy "Come ye sons of Arts" centralnie się poryczałem... Tyle w temacie.
L'Auditori de Barcelona. Festival Purcell: Le concert spirituel
Henry Purcell (1659-1695):
Birthday Ode for Queen Mary (1694,) Z.323
Music for Funeral of Queen Mary, Z.860
Hail, Bright Cecilia, Z.328

0 komentarze:

Prześlij komentarz