odcinek 5, Septuagesima
Ostatki... Kiedyś trwały prawie trzy tygodnie. Rozpoczynała je Septuagesima (Siedemdziesiątnica, Niedziela Starozapustna) - trzecia niedziela przed Środą Popielcową. Choć prawie już zapomniana, na całym świecie to właśnie tej niedzieli rozpoczyna się sezon karnawałowego świętowania i paradowania, którego kulminacją są Mardi Gras (fr. Tłusty Wtorek), Pancake Tuesday (ang. Naleśnikowy Wtorek) albo nasze swojskie: Śledzik i Podkoziołek 😀.

W czasach Bacha Septuagesimą rozpoczynał się czas przygotowania do Wielkiego Postu. W wymiarze praktycznym oznaczało to przede wszystkim ograniczanie jedzenia niektórych potraw. W wymiarze liturgicznym to już z tą niedzielą rozpoczynał się okres bez Gloria i Alleluja a czytania akcentowały zgubne skutki grzechu dla ludzkości.

Jedną z kantat napisanych przez Bacha na Septuagesimę jest oparta na hymnie Paula Gerhardta z 1647 roku kantata "Ich hab in Gottes Herz und Sinn" ("Oddałem sercu i myśli Boga") BWV 92, która została po raz pierwszy wykonana 28 stycznia 1725 roku. Jeśli będziecie mieli ochotę, posłuchajcie pięknego dialogu sopranu i oboju d'amore oraz kończącego kantatę chorału.

J.S. Bach, Kantata "Ich hab in Gottes Herz und Sinn", BWV 92

Aria „Meinem Hirten bleib ich treu" (Jestem wierny mojemu Pasterzowi)
Chorał „Soll ich denn auch des Todes Weg" (A gdybym śmierci drogą ja")

Kay Johannsen i Stiftsbarock Stuttgart
Julla von Landsberg, sopran


0 komentarze:

Prześlij komentarz