B!DATE, 28.07.2017 - BACH W KOSMOSIE267 lat temu umarł w Lipsku Johann Sebastian Bach. Nie prowadził zdrowego trybu życia - uwielbiał palić tytoń, pił sporo alkoholu i miał nadwagę. Bezpośrednią przyczyną jego śmierci był jednak prawdopodobnie udar mózgu będący komplikacją po nieudanych operacjach oka, a także silne wystawienie jego organizmu - zarówno w trakcie, jak i po operacji - na rtęć zawartą w medykamentach. Operacji dokonał John Taylor - lekarz, bądź jak chcą inni szarlatan. Ciekawostką jest to, że okrutnym zrządzeniem losu na skutek komplikacji po podobnej operacji wykonanej przez tego samego "doktora" zmarł 9 lat później Georg Friedrich Händel...

Ale Bach nie umarł. Przynosi do dzisiaj radość milionom ludzi na całym świecie. A w przyszłości mogą go pokochać także inne cywilizacje, bo prawie 40 lat temu Bach poleciał w kosmos!!!

20 sierpnia 1977 roku została wyniesiona w przestrzeń kosmiczną sonda Voyager 2, a 5 września 1977 roku sonda Voyager 1. Do obydwu sond zostały przymocowane dwunastocalowe pozłacane miedziane płyty z zapisanymi na nich obrazami i dźwiękami, które mają pokazać innym cywilizacjom zróżnicowanie życia i kultury na Ziemi. Żeby kosmici poradzili sobie z odczytaniem płyty, dołączono także szczegółową "instrukcję obsługi".

Specjalna komisja, którą kierował dr Carl Sagan z Cornell University dokonała wyboru 115 zdjęć, a także odgłosów natury i dźwięków wydawanych przez zwierzęta. Dołączono także wiadomość od prezydenta Stanów Zjednoczonych Jimmy'ego Cartera i sekretarza generalnego ONZ Kurta Waldheima, pozdrowienia w 56 językach (w tym po polsku: https://voyager.jpl.nasa.gov/spacecraft/audio/polish.au) oraz muzykę pochodzącą z różnych kultur i epok. Voyager Golden Record zawiera między innymi utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta (aria Królowej Nocy z opery Czarodziejski Flet) i Ludwiga van Beethovena (pierwsza część V Symfonii i Cavatina z Kwartetu smyczkowy nr 13 B-dur, op.130) i Jana Sebastiana Bacha. Aż 3 😍!!!


  • Gavotte en Rondeau z III Partity na skrzypce solo E-dur, BWV 1006 w wykonaniu Arthura Grumiaux;
  • II Koncert brandenburski F-dur, BWV 1047 (cz. 1) w wykonaniu Münchener Bach-Orchester pod dyrekcją Karl Richtera;
  • Preludium i fuga C dur, BWV 870 z Das wohltemperierte Klavier II w wykonaniu Glenna Goulda.


Według stanu na dzisiaj, godzina 0:00 utwory Bacha znajdują się w tej chwili w sondzie Voyager 1 w przestrzeni międzygwiezdnej - 20 751 025 622 km od Ziemi, a w sondzie Voyager 2 w płaszczu Układu Słonecznego - 17 081 847 510 km od Ziemi. Nagrań, które znalazły się na płycie Sounds of Earth możecie posłuchać na specjalnie przygotowanej na dzisiaj playliście. Zapraszam serdecznie.


0 komentarze:

Prześlij komentarz