BAROK NA SPISZU 2017

W dniach 12 - 27 sierpnia 2017 roku odbędzie się festiwal Barok na Spiszu. Pozwólcie, że zacytuję w całości informację prasową organizatorów Festiwalu, która pięknie wyraża jego ideę oraz wprowadza w szczegóły siedmiu festiwalowych koncertów:

"Gorąca atmosfera lata zapowiada nadejście kolejnej odsłony festiwalu Barok na Spiszu. W tym roku już po raz szósty będziemy mogli zwiedzić piękne, zabytkowe wnętrza spiskich kościołów, wysłuchać mini wykładu, a przede wszystkim usłyszeć w nich wspaniałą, znakomicie wykonaną muzykę. Tematem tegorocznej edycji jest „Muzyka na dworach Polskich”. Podczas tej odsłony zostaną zaprezentowane utwory kompozytorów zarówno polskich, jak i tych, którzy na dwory polskie przybywali, czerpiąc stąd inspirację lub zostawiając swój ślad.

Festiwal rozpoczniemy 12 sierpnia w Niedzicy koncertem zespołu Scepus Baroque pod dyrekcją Andrzeja Zawiszy. Posłuchamy muzyki Georga Philippa Telemanna, słynnego kompozytora swoich czasów i serdecznego przyjaciela Jana Sebastiana Bacha. Usłyszymy, jakie inspiracje do swojej muzyki mógł zaczerpnąć przebywając na dworach z Żarach, Pszczynie i Krakowie. A zaraz następnego dnia z Łapsz Wyżnych przeniesiemy się wprost do Paryża, by posłuchać muzyki, która rozbrzmiewała w salonie królowej Marii Leszczyńskiej, żony Ludwika XV. Wykonawcami tego koncertu będzie polsko-francuski zespół Salon de la Paix pod dyrekcją Katarzyny Tomczak-Feltrin. Kolejnym koncertem będzie koncert muzyki gdańskiej. Wspaniały rozkwit tego najbogatszego w czasach baroku miasta na ziemiach polskich objawiał się także w imponującym rozkwicie muzyki, przykładów której posłuchamy 15 sierpnia w Kacwinie w wykonaniu Goldberg Baroque Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Szadejki. 19 sierpnia w Krempachach przerzucimy muzyczny pomost między słoneczną Italią a ziemią polską. Działający w Rzymie zespół Giardino di delizie, prowadzony przez Ewę Augustynowicz, z gościnnym udziałem Katarzyny Wiwer, zaprezentuje program złożony z muzyki kameralnej oraz koncertów kościelnych, komponowanych zarówno przez kompozytorów polskich, jak i przebywających na polskich dworach Włochów. A 20 sierpnia w Jurgowie żeński zespół wokalny pod dyrekcją Susi Ferfogli przeniesie nas w niezwykły świat muzyczny. Poznamy muzykę, która była uprawiana w czasie baroku w żeńskich klasztorach polskich panien Benedyktynek, muzykę niemal dotąd nieznaną, a świadczącą o bardzo wysokim poziomie życia muzycznego sióstr. Przedostatni koncert będzie koncertem muzyki głośnej. Kapela Janczarska Yełdyryn z Warszawy pod dyrekcją Pawła Iwaszkiewicza ukaże nam świat muzyczny, który istniał na dworze króla Jana III. W jaki sposób muzyka osmańska była w tym czasie wykorzystywana, także w celach procesyjnych, posłuchamy we Frydmanie 26 sierpnia. A cały festiwal zakończymy hucznie 27 sierpnia w Niedzicy wspaniałą, polichóralną muzyką włoską, która królowała na dworze Wazów. Wystąpi ponownie Scepus Baroque, w mocno rozbudowanym składzie prowadzonym ponownie przez Andrzeja Zawiszę. Przed koncertami będzie okazja do zwiedzenia wspaniałych wnętrz spiskich zabytkowych kościołów wraz z przewodnikiem, a także wysłuchania mini-wykładów o słuchanej na danym koncercie muzyce."

Program festiwalu:

12 sierpnia 2017, sobota Niedzica, kościół św. Bartłomieja
18.00 oprowadzanie po kościele, 18.30 koncert
mini-wykład: Andrzej Zawisza
Scepus Baroque (Spisz) Telemann w Polsce

13 sierpnia 2017, niedziela Łapsze Wyżne, kościół św. Piotra i Pawła
17.30 oprowadzanie po kościele, 18.00 koncert
mini-wykład: Katarzyna Tomczak-Feltrin
Le Salon de la Paix (Francja) Salon Królowej Marii Leszczyńskiej

15 sierpnia 2017, wtorek Kacwin, kościół Wszystkich Świętych
17.30 oprowadzanie po kościele, 18.00 koncert
mini-wykład: Andrzej Szadejko
Goldberg Baroque Ensemble (Gdańsk) Muzyka w barokowym Gdańsku

19 sierpnia 2017, sobota Krempachy, kościół św. Marcina
17.30 oprowadzanie po kościele, 18.00 koncert
mini-wykład: Ewa Augustynowicz
Giardino di Delizie (Włochy) Z Italii do Polski

20 sierpnia 2017, niedziela Jurgów, kościół św. Sebastiana
17.30 oprowadzanie po kościele, 18.00 koncert
mini-wykład: Susi Ferfoglia
Flores Rosarum (Kraków) Muzyka Panien Benedyktynek

26 sierpnia 2017, sobota Frydman, kościół św. Stanisława
17.30 oprowadzanie po kościele, 18.00 koncert
mini-wykład: Paweł Iwaszkiewicz
Kapela Janczarska Yełdyryn (Warszawa) Muzyka na dworze króla Jana III

27 sierpnia 2017, niedziela Niedzica, kościół św. Bartłomieja
15.00 promocja książki „Cztery sztandary, jeden adres. Historie ze Spisza” Ludwiki Włodek
17.00 koncert
mini-wykład: Rafał Monita
Scepus Baroque (Spisz) Włosi na dworze Wazów

http://baroknaspiszu.pl/

0 komentarze:

Prześlij komentarz