odcinek 6, SexagesimaSexagesima (Niedziela Sześdziesiątnicy) to druga niedziela Przedpościa, czyli czasu przygotowania do Wielkiego Postu. Sobór Watykański II zniósł w 1969 roku ten okres w kalendarzu liturgicznym, jednak w czasach Bacha ten siedemnastodniowy okres przed Środą Popielcową służył wyciszeniu i rachunkowi sumienia przed zbliżającym się czasem pokuty i nawrócenia... W Niedzielę Sexagesimy rozpoczynano wstrzymywać się od jedzenia mięsa, stąd jej polska nazwa - Niedziela Mięsopustna.

Jedną z kantat napisanych przez Bacha na Sexagesimę jest Leichtgesinnte Flattergeister (Lekkomyślne duchy płoche), BWV 181, wykonana po raz pierwszy w Lipsku, 13 lutego 1724 roku. Tekst kantaty napisany przez anonimowego poetę opiera się na biblijnych przypowieściach dotyczących Słowa Bożego, które kruszy skały ludzkich serc. 

"Lekkość i delikatność madrygału doskonale wpisują się w radosne przesłanie przypowieści", napisał o ostatniej części kantaty John Eliot Gardiner. Jeśli macie ochotę, posłuchajcie...

Jan Sebastian Bach, Kantata "Leichtgesinnte Flattergeister", BWV 181

Chorał "Laß, Höchster, uns zu allen Zeiten, des Herzens Trost, dein heilig Wort" (Racz, o Najwyższy, pozostawić nam pociechę serca - Twe święte słowa)


0 komentarze:

Prześlij komentarz