19.02.2017, Händel staje się Handlem290 lat temu Georg Friedrich Händel - na mocy uchwały wydanej przez brytyjski parlament ("An Act for naturalizing Louis Sechehaye, George Frederick Handel, and others", znany szerzej jako "Handel's Naturalization Act") został obywatelem brytyjskim. Poprzedziło to złożenie przez niego przysięgi wierności królowi jako monarsze ("Oath of Allegiance") oraz jako zwierzchnikowi Kościoła Anglii ("Oath of Supremacy"), kompozytor musiał też  potwierdzić pozostawanie w jedności z angielskim kościołem. 

W monarchii brytyjskiej jest wiele przywilejów zarezerwowanych wyłącznie dla jej obywateli. Jest prawdopodobne, że gdyby nie uchwała naturalizacyjna parlamentu, nie zamówiono by u Händla muzyki na koronację  Jerzego II Hanowerskiego, która miała miejsce kilka miesięcy później. Częścią tego zamówienia jest Zadok the Priest - hymn, który do dzisiaj wykonuje się w czasie koronacji brytyjskich monarchów; i którego fragment został zaadaptowany na hymn piłkarskiej Ligi Mistrzów...

Jeśli macie ochotę posłuchajcie nagrania z Opactwa Westminsterskiego (opatrzonego ciekawymi zdjęciami archiwalnymi z historii monarchii brytyjskiej).

Georg Friedrich Händel, Coronation Anthem No. 1, HWV 258 "Zadok the Priest"


0 komentarze:

Prześlij komentarz