12.07.2017, Evaristo Felice dall'Abaco342 lata temu urodził się Evaristo Felice dall'Abaco. Dzisiaj obchodzimy także 275. rocznicę jego śmierci, bo data 12 lipca wyznaczyła zarówno początek, jak i koniec jego życia.

Evaristo Felice dall'Abaco (1675-1742) urodził się w Weronie. Był synem słynnego gitarzysty i professione "causidico" (zawodowego "pieniacza") Damiano dall'Abaco, który bardzo wcześnie odkrył talent muzyczny chłopca i pozwolił na naukę gry na skrzypcach i wiolonczeli. Uważa się, że Evaristo był uczniem innego słynnego werończyka - Giuseppe Torellego, włoskiego altowiolisty, skrzypka, nauczyciela i kompozytora, współtwórcy formy concerto grosso i koncertu solowego. 

W 1704 roku dall'Abaco dołączył do monachijskiego dworu Maksymiliana II Emanuela, elektora Bawarii, jednak spędził w Monachium tylko kilka miesięcy, ponieważ po klęsce swojego chlebodawcy w bitwie pod Blenheim, musiał schronić się wraz z dworem w Brukseli. Potem, za przyzwoleniem Ludwika XIV dwór elektora przenosił się jescze do Mons (1706) i Compiegne (1709). Do Monachium wrócił dopiero po pokoju utrechckim, wtedy też - w 1715 roku - Maksymilian II Emanuel mianował go nadwornym koncertmistrzem i doradcą elektora, z czego Evaristo Felice dall'Abaco był najbardziej dumny. Po objęciu władzy przez Karola Albrechta jego wpływy malały i w roku 1740 odszedł na emeryturę. Dwa lata później, w roku 1742, zmarł w Monachium. Jego synem był Joseph (Giuseppe) Marie Clément Ferdinand dall'Abaco, kompozytor i wiolonczelista.

Evaristo Felice dall'Abaco wydał drukiem sześć zbiorów swoich kompozycji, które powstały w latach 1708-1735. Składają się na nie sonaty, sonaty triowe, concerti da chiesa oraz koncerty skrzypcowe i concerti grossi. Większość źródeł podaje informację, że jego muzyka wykazuje wpływy muzyki francuskiej, którą poznał w czasie pobytu w Brukseli i we Francji, jak i twórczości Antonio Vivaldiego i Arcangelo Corellego, może dlatego mi najbardziej kojarzy się z twórczością ucznia Corellego - Francesco Geminianiego.

Zapraszam do posłuchania concerto grosso Evaristo Felice dall'Abaco w wykonaniu Il Tempio Armonico, orkiestry barokowej z Werony, rodzinnego miasta naszego dzisiejszego bohatera; miasta, które uhonorowało go także w nazwie swojego konserwatorium.

____________

Evaristo Felice dall'Abaco
Concerto à più instrumenti D-dur op. 5 nr 6 na dwoje skrzypiec, dwoje skrzypiec ripieno, altówkę, fagot i basso continuo.
Allegro - Aria cantabile - Ciaccona (Allegro e spiccato) - Rondeau (Allegro) - Allegro

Il Tempio Armonico - Orchestra Barocca di Verona / Alberto Rasi (dyrygent)

0 komentarze:

Prześlij komentarz