odcinek 8, Dies Cinerum


Jutro Dies Cinerum (Środa Popielcowa), zaczyna się Quadragesima, czyli Wielki Post. Czterdziestodniowy czas pokuty, który przygotowuje chrześcijan do Wielkanocy.

Tak naprawdę okres Wielkiego Postu nie trwa 40 dni 😉. Możecie policzyć, jeśli nie wierzycie. Na Wschodzie, gdzie nie poszczono w soboty i niedziele trwał 8 tygodni. W Rzymie (od VI wieku) post rozpoczynał się 6 tygodni przed Wielkanocą. Jeśli jednak odliczyć niedziele, w które nigdy nie poszczono, post trwał właściwie tylko 36 dni. Dlatego w wieku VII dodano brakujące dni i wyznaczono jako początek Wielkiego Postu Środę Popielcową. Ostatecznie środa jako początek Wielkiego Postu weszła na stałe do tradycji rzymskiego kościoła w 1570 roku. Tyle w kwestii wyjaśnienia konfuzji odnośnie liczby dni postu. Kwestię ruchomej daty Środy Popielcowej, która jest zależna od daty pierwszej wiosennej pełni księżyca (😉😛) wyjaśnię przy innej okazji.

W każdym razie w czasach Bacha Wielki Post był czasem zakazanym, czy raczej zgodnie z tradycją luterańską "tempus clausum" ("czas zamknięty", "geschlossene Zeit"). W wymiarze praktycznym oznaczało to przede wszystkim zakaz wykonywania muzyki figuralnej (kontrapunktycznej) a do takiej zaliczały się pisane przez Bacha na niedziele kantaty. Czyli Bach mógł iść na urlop 😀.

Jan Sebastian był jednak bardzo pracowity, więc nie odpoczywał. Pisał w tym czasie inne utwory, na przykład wykonywane w czasie Wielkiego Piątku pasje...

Z Pasji według św. Jana pochodzi dzisiejszy fragment muzyczny. Siła, ekspresja, emocje. Moc. Bach.

Jan Sebastian Bach, Pasja według Świętego Jana, BWV 245
Chorał "Herr, unser Herrscher"

Kantorei Bach-Collegium Stuttgart Helmuth Rilling, dyrygent

"Herr, unser Herrscher, dessen Ruhm
In allen Landen herrlich ist!
Zeig uns durch deine Passion,
Dass du, der wahre Gottessohn,
Zu aller Zeit,
Auch in der größten Niedrigkeit,
Verherrlicht worden bist!"

Panie, nasz Władco, którego sława jest tak wspaniała we wszystkich krajach!
Ukaż nam przez Swoją Mękę, żeś jest prawdziwym Synem Bożym.
Nawet w największym upadku, będziesz przez cały czas uwielbiony.


0 komentarze:

Prześlij komentarz