6.04.2017, Johann Kuhnau


357 lat temu urodził się Johann Kuhnau (1660-1722), niemiecki muzykolog, pisarz, tłumacz i prawnik, choć dziś znany przede wszystkim z tego, że był kompozytorem i poprzednikiem Jana Sebastiana Bacha na stanowisku kantora w kościele św. Tomasza w Lipsku, które zajmował przez 21 lat.

Większość jego utworów, w tym opery, msze i inne duże formy wokalno-instrumentalne zaginęła. To, co pozostało to sonaty na instrumenty klawiszowe, w tym najbardziej znane sonaty programowe odnoszące się do tekstów biblijnych oraz mniejsze formy wokalne.

Jako, że jesteśmy w czasie Wielkiego Postu zapraszam do posłuchania najczęściej chyba wykonywanego utworu wokalnego Kuhnaua - Tristis est anima mea. Tekst motetu został zaczerpnięty z drugiego responsorium wielkoczwartkowych Ciemnych Jutrzni, którego początek brzmi:

Tristis est anima mea usque ad mortem: 
sustinete hic, et vigilate mecum.

Smutna jest moja dusza aż do śmierci; 
zostańcie tu i czuwajcie ze Mną.

Utwór, rozpisany jedynie na dwa soprany, alt, tenor i bas jest poruszający i, jak pisze John Butt, "choć konserwatywny w swojej budowie, wyjątkowo ekspresyjny". Johann Sebastian Bach był pod dużym wrażeniem utworu Kuhnaua i dokonał jego aranżacji na zespół wokalno-instrumentalny do niemieckiego tekstu "Der Gerechte kömmt um". To zresztą jedyny utwór Kuhnaua, o którym wiadomo, że został wykorzystany przez jego następcę w kościele św. Tomasza.
A już za chwilę koncert organowy i barok rodem z Hiszpanii 😀
___________________

Johann Kuhnau, motet Tristis est anima mea

La Tempesta
Julita Mirosławska, sopran
Magdalena Ziaja-Dobrowolska, sopran
Jakub Burzyński, alt
Mariusz Cyciura, tenor
Michał Janczak, bas

nagranie na żywo, Sandomierz 9 maja 2010 roku


0 komentarze:

Prześlij komentarz