Kraków: Misteria Paschalia 201826 marca 2018 roku, czyli dokładnie za miesiąc, rozpoczyna się  15. edycja krakowskiego festiwalu Misteria Paschalia.

Od ubiegłego roku festiwal odbywa się w nowej, poszerzonej formule, której założeniem jest prezentowanie programu skupionego wokół innego kręgu kulturowego. W roku 2017 szczególna uwaga była poświęcona Francji, w tym roku przyszedł czas na Wyspy Brytyjskie. Na osiem wielkotygodniowych wieczorów organizatorzy przygotowali aż trzynaście koncertów, które odbędą się w dwóch cyklach - Vanitas i Lachrimae, w tym trzy premiery światowe, dwie polskie i aż siedem kreacji przygotowanych specjalnie dla Festiwalu. 

Zaproszenie do współtworzenia tegorocznej edycji przyjął wybitny dyrygent i interpretator muzyki dawnej John Butt, który o Festiwalu mówi tak:

„Objęcie funkcji dyrektora-rezydenta festiwalu i współpraca z Krakowskim Biurem Festiwalowym to dla mnie ogromna przyjemność. Razem stworzyliśmy bogaty program, który zaprezentuje brytyjską muzykę napisaną przed końcem XVIII wieku. Jednocześnie odkrywamy przed słuchaczami jej połączenia z muzyką kontynentalnej części Europy, w szczególności z dziełami polskich kompozytorów doby baroku. Cieszę się, że na festiwalu zobaczymy najlepszych brytyjskich muzyków, w tym wspaniałych śpiewaków i instrumentalistów z Dunedin Consort, oszałamiającą grupę wokalną Stile Antico, wspaniały zespół Orchestra of The Age of Enlightenment oraz znakomitych solistów, w tym tenorów Marka Padmore’a i Iana Bostridge’a czy lutnistkę Elizabeth Kenny. Z niecierpliwością czekam także na spotkanie i wysłuchanie niezwykłych polskich wykonawców w repertuarze Handla. Przywilejem będzie wspólne zaprezentować jego dwa siostrzane oratoria –- Mesjasz i Samson. Oratoria zostały napisane jedno po drugim, a my – po raz pierwszy od czasów Handla – będziemy mogli je usłyszeć podczas jednego festiwalu."

Szczegóły dotyczące wydarzeń festiwalowych możecie znaleźć na stronie organizatorów: Misteria Paschalia - program

oraz w Barokowym Rozkładzie Jazdy: BRJ - Misteria Paschalia

0 komentarze:

Prześlij komentarz