21. FESTIWAL NOVA MUZYKA I ARCHITEKTURA - TUBICINATORES GEDANENSES


1 lipca 2017, Wieża i Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego w Toruniu

21. Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura”
ROCZNICA 500-LECIA REFORMACJI – MUZYKA DOBY PRZEMIAN

TUBICINATORES GEDANENSES

Paweł Hulisz - trąbka historyczna
Emil Miszk - trąbka historyczna
Mirosław Brzozowski - trąbka historyczna
Piotr Kowalkowski - trąbka historyczna
Paweł Szewczyk - kotły historyczne
Błażej Musiałczyk – pozytyw

Turmmusik: koncert z Wieży

C.Ph.E.Bach – Marcia für die Arche, for 3 trumpets & timpani in C major, H. 621, Wq. 188
N.Herman/ Gdańska Tabulatura – Lobt Gott, ihr Christen alle gleich, oprac.Paweł Hulisz
Anonymus /Gdańska Tabulatura  – Surrexit Christus hodie, oprac.Paweł Hulisz
Anonymus – Zwei Märsche :  Der alte Dessauer,  Marche des Volontiers de Saxe

Koncert w Sali Mieszczańskiej

m.in.: G. Fantini - L’Imperiale
Anonymus - Jasna Góra XVI wiek – Intrada
Anonymus - Tabulatura vietoris saeculi XVII wiek Nr 309 Nr 310
Anonymus - Fanfary wg. marszów weselnych z Wielkopolski z XVIII wieku
Jacob van Eyck - Questa dolce sirena
J.S. Bach – preludium chorałowe Vater unser in Himmerleich
Louis-Claude Daquin - Le coucou 

___________

Utworów wykonywanych przez Tubucinatores Gedanenses słucham bardzo często z wydanej przez zespół płyty (Tubicinatores Gedanenses), nigdy jednak nie miałem okazji posłuchać gdańskich trębaczy na żywo i dlatego musiałem pojechać w sobotę do Torunia na ich koncert, który odbył się w ramach 21 Międzynarodowego Festiwalu "Nova Muzyka i Architektura".

Było warto! Tak naprawdę najlepszą recenzją tego wydarzenia były reakcje toruńskiej publiczności, która zarówno w czasie koncertu z wieży Ratusza Staromiejskiego, jak i później w Sali Mieszczańskiej żywo reagowała na każdy kolejny utwór. Były uśmiechy od ucha do ucha, kołysanie, tupanie do rytmu, gestykulacja, podrygiwania i ogromne oklaski na koniec. Bezcenne.

Muzyka dawna wykonywana przez Tubicinatores Gedanenses na kopiach historycznych trąbek i instrumentów perkusyjnych brzmi bardzo naturalnie, czysto, wprowadza w przyjemne wibracje i wprawia w dobry nastrój. Jest głośna, ale to hałas kojący i słodki dla ucha. Dzięki temu, że nie tylko instrumenty, ale i miejsca są historyczne, przenosi też słuchaczy w zupełnie inny wymiar czasoprzestrzeni; tym razem mogliśmy poczuć atmosferę dawnego Torunia.

Bardzo dobrze brzmiał z barokowymi trąbkami odrestaurowany niedawno pozytyw Towarzystwa Bachowskiego w Toruniu; instrument o szlachetnym, ciepłym, charakterystycznym brzmieniu. Błażej Musiałczyk nie tylko akompaniował zespołowi, ale też wykonał utwory solowe, z których największe wrażenie wywarła na mnie Kukułka (Le coucou) Louisa Claude'a Daquin - zgrabna, elegancka i bardzo punktualna.

Na koncercie były też niespodzianki. Okazuje się, że Panowie nie tylko grają, ale także świetnie śpiewają i, że wykonują nie tylko muzykę dawną, bo na bis sprawili publiczności dużą przyjemność wykonując temat z Gwiezdnych Wojen we własnej aranżacji na zespół trąbek historycznych.

Jeśli usłyszycie gdzieś zapowiedź koncertu Tubicinatores Gedanenses, jeśli zobaczycie na plakacie tę nazwę, zróbcie wszystko, żeby w takim wydarzeniu wziąć udział, bo to gwarancja niesamowitych wrażeń i dużej porcji niezwykłej muzyki w bardzo dobrym wykonaniu. Można też wejść na stronę Barokowego Rozkładu Jazdy (barokowyrozkladjazdy.pl), gdzie zawsze znajdziecie aktualne plany koncertowe gdańskich trębaczy.

Już teraz po wpisaniu w wyszukiwarkę kalendarza "Tubicinatores Gedanenses" wyświetli się lista trzech następnych koncertów zespołu. Zapraszam serdecznie.
0 komentarze:

Prześlij komentarz